وبسایت مجتبی شیخ علی

وب سایت آموزشی مجتبی شیخ علی

دانستن بهتر است...

پیشنهادهای غیراخلاقی در مذاکره

پیشنهادهای غیراخلاقی در مذاکره

خیلی اوقات ممکن است در مذاکره ای با پیشنهادهای غیراخلاقی مواجه شویم و یا حتی وسوسه شویم برای پیشبرد مذاکره خودمان از این پیشنهادها استفاده کنیم. در این مطلب چند دلیل برای استفاده نکردن و استقبال نکردن از این پیشنهادها برای شما آورده ام. امیدوارم متقاعدکننده باشد (:

آیا در مذاکره می توان به پیشنهادهای غیراخلاقی پاسخ مثبت داد؟ چگونه با پیشنهاد های غیر اخلاقی رفتار بکنیم؟

یکی از سوال هایی که در برای بسیاری از مذاکره کننده ها به خصوص مذاکره کننده های جوان به وجود می آید این است که در طول مذاکره با پیشنهادهای غیر اخلاقی چگونه رفتار بکنیم ؟ آیا با پذیرش این پیشنهاد ها می توانیم مسیر مذاکره را بهبود بدهیم ؟

به عنوان مثال در مذاکره با یک ارگان یا  یک شرکت بزرگ برای عقد قرارداد از ما درخواست رشوه می شود، آیا این موضوع را بپذیریم؟

پاسخی که برای این موضوع در کتاب ها و منابع علمی دیده می شود منفی است. مذاکره‌کننده‌های حرفه‌ای به هیچ وجه زیر بار درخواست های غیراخلاقی نمی روند .این درخواست های غیراخلاقی می‌تواند شامل : رشوه ، ایجاد روابط شخصی و روابط غیر کاری و یا هر درخواستی که بیان آن درخواست، در جنبه یک جلسه کاری غیر قابل بیان باشد و ما نیز از بیان آن اکراه داشته باشیم.

 شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که در خیلی از اوقات ودر بسیاری از مذاکره هایی که به خصوص در کشور ما رخ می‌دهد، پاسخ مثبت دادن به این درخواست ها می تواند نتیجه مذاکره را خیلی سریع به نفع ما تغییر دهد.

در ادامه چند دلیل را باهم مرور می‌کنیم که این دلایل می‌تواند دلایل بسیار موجه و محکمی برای نپذیرفتن پیشنهاد های غیر اخلاقی باشد.

اولین دلیل این است که ریسک پذیرفتن اولین پیشنهاد غیر اخلاقی بسیار بالاست و ممکن است در دام پیشنهاد های بعدی گرفتار شویم.

زمانی که فردی اولین پیشنهاد غیراخلاقی را میپذیرد ممکن است مجبور شود پیشنهادهای غیراخلاقی دیگری که بسیار بدتر و بسیار ناگوارتر از پیشنهاد اولیه هست را هم بپذیرد و پذیرش این پیشنهاد ها به مرور فرد مذاکره کننده را در باتلاق کارهای غیراخلاقی و پذیرش پیشنهادهای غیر اخلاقی فرو می برد و ممکن است در مواقعی به شدت به ضرر مذاکره کننده تمام شود.

نکته دوم این است که مذاکره کننده حرفه ای باید از خود نام نیک به جای بگذارد

مذاکره کننده هایی موفق هستند و طول عمر بالایی در حوزه مذاکره و تجارت دارند که همواره صداقت را سرلوحه کارهای خود قرار داده اند.

.شما اگر با پذیرش پیشنهادهای غیراخلاقی ممکن است یک یا دو مذاکره موفق داشته باشید یا یک یا چند سالی را موفق و عالی زندگی بکنید اما یقین داشته باشید، ضرب المثل بار کج هیچگاه به مقصد نمی رسد واقعیت دارد و شما نمیتوانید این روند را به صورت طولانی مدت ادامه دهید .

اما افرادی که صداقت را در کار و مذاکره خودشان معیار و الگو قرار می دهند ممکن است در اوایل و مذاکره های اول و سالهای اول مذاکره و کسب و کارشان موفقیت های چندانی نداشته باشند یا موفقیت‌های آنها ناچیز باشد، اما مطمئن باشید به مرور زمان و در آینده‌ای نزدیک به جایگاه بسیار عالی و شایسته ای دست پیدا خواهند کرد و این جایگاه ،جایگاهی مستحکم است.

اخلاق در مذاکره

در صورت رسوا شدن این پذیرش چهره شما به عنوان یک مذاکره کننده حرفه ای مخدوش می شود

زمانی که برند شخصی شما خراب شود، دیگر توان و ادامه انجام آن کسب و کار و آن روند مذاکرات را نخواهید داشت و همچنین اعتماد به نفس شما و روحیه شما برای انجام مذاکره های دیگر به شدت تضعیف شده و قدرت و قوت قبلی در مذاکره ها را نخواهید داشت.

—> پیشنهاد می کنم این مطلب را هم مطالعه نمایید: سه نوع قدرت در مذاکره
فراموش نکنید اخلاقیات در دنیای کسب و کار امروز  را نباید به عنوان یک شعار دید، ما مذاکره می‌کنیم و کسب و کار خودمان را ایجاد می کنیم تا محصولات و خدمات خودمان را بفروشیم و قرار نیست اخلاقیات و وجدان خودمان را هم با آنها بفروشیم.

 مطمئن باشید اخلاقیات، وجدان ما و ارزش های ما بسیار بالاتر و با ارزش تر از مادیاتی است که قرار است به صورت کوتاه مدت و با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی به دست بیاوریم .

به عنوان یک دوست توصیه می کنم این پیشنهاد من را که به عنوان فردی که سالها در حوزه کسب و کار و مذاکره با شرکت ها مدیران و افراد مختلفی همکاری کرده و نتایج کار بسیاری از این افراد را چه افرادی که پایبند به اخلاقیات بودند و چه افرادی که به هیچ وجه به اخلاقیات پایبند نبوده اند را مشاهده کردم و آنها را دیده ام بپذیرید و اخلاقیات را به عنوان مهمترین اصل کسب و کار خودتان و مهمترین ارزش مذاکره خودتان بپذیرید.

یکی از زمان هایی که توصیه می شود مذاکره نکنید و یا از فرایند مذاکره خارج شوید زمانی است که طرف مقابل شما پیشنهاد های غیر اخلاقی را مطرح می کند و از شما میخواهد روند مذاکره را بر مبنای آن پیشنهاد های غیر اخلاقی ادامه دهید.

دوره رایگان مذاکره شیخ علی

امتیاز ۵ از ۱ رای

دیدگاه شما

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجتبی شیخ علی است | طراحی و اجرا : کانون تبلیغاتی هور | 1399

رفتن به بالای صفحه