فن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثر

کاربرد مکث در فن بیان و سخنرانی

مکث در بین کلام می تواند تاثیر خوبی بر زیبایی کلام ما داشته باشد، البته مکث صحیح. مکث می تواند کمک کند تا مخاطب درک بهتری از صحبت و مفهوم کلام ما داشته باشد و اگر از مکث بخوبی استفاده شود، تاثیر خیلی مطلوبی بر روی زیبایی سخنان ما هم میگذارد. در این مطلب که برداشتی از کتاب فن بیان و ارتباطات کلامی است، درخصوص کاربرد مکث در فن بیان صحبت میکنیم.

البته اگر مکث زیاد باشد باعث می شود مخاطب از شنیدن کلام ما خسته شود، شاید دیده باشید افرادی که در گفته های خودشان و در بین تک تک کلمه ها مکث های خیلی ریزی دارند که باعث می شود صحبت آنها قطعه قطعه شود. این نوع گفتار اصلاً دلنشین نیست.


♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: مقدمه ای بر مهارت های فن بیان و ارتباطات کلامی
 

اما مکث می تواند توجه مخاطب را برای شما به ارمغان بیاورد، گاهاً مکث برای یک سخنران و در برخی از صحبت های از الزامات است.

مکث به ما کمک می کند کلمه یا جمله مهم را بخوبی منتقل کنیم.
"فن بیان(مکث) در دنیای امروزی از نیازهای اساسی است"

گاهاً برای اینکه مخاطب به گفته ما فکر کند مکث می کنیم،
"مگر دیروز قرار نبود شما به شرکت سر بزنی (مکث)"

به هرحال نیاز است بین جمله های گفتارمان مکث داشته باشیم تا به ذهن مخاطب فرصت تجزیه و تحلیل صحبت هایمان را بدهیم، در ضمن مکث به ذهن ما هم در پیدا کردن کلمات جدید کمک می کند.

در ضمن، مکث می تواند به ما کمک کند جاپرکن را حذف کنیم، اگر یادتان باشد گفتیم بهتر است بجای جا پرکن هایی مثل اِاِ… یا اومممم از مکث استفاده کنیم.

باز هم می گویم استفاده صحیح از مکث می تواند بیان شما را قوی کند و استفاده ناصحیح می تواند بیان شما مقطع و غیرقابل درک کند.

کاربرد مکث در سخنرانی و فن بیان

برای اینکه بتوانید از مکث بصورت صحیح استفاده کنید دو  پشنهاد میتوانم به شما بدهم:

پیشنهاد اول: سعی کنید گهگاهی صدای خودتان را ضبط کنید و در زمانی مناسب  به آن گوش کنید، آیا از نحوه صحبت کردن خودتان و مکث هایی که می کنید لذت می برید؟ کار بهتر این است که این صوت ها را به دوستانتان بدهید و از آنها نظر بخواهید.

پیشنهاد دوم: به نحوه صحبت کردن مجری ها و گوینده های رادیو و تلویزیون با دقت گوش کنید، مجری ها و گوینده ها افرادی هستند که تمرین های فراوانی برای بهتر شدن صدا و بیان خودشان میکنند و بصورت حرفه ای از این اصول استفاده میکنند. سعی کنید با دقت به مکث هایی که میکنند توجه کنید و بهتر است با آنها هم صدا شوید و جملاتی که می گویند را تکرار کنید.

نفوذ کلام در فن بیان

اگر مایلید در حوزه ارتباطات کلامی و داشتن بیانی عالی، کار کنید و قدرتمند باشید، دوره فن بیان و ارتباطات کلامی را به شما توصیه میکنم و مطمئنم این دوره می تواند تاثیر فوق العاده در ارتباطات و جذابیت های کلامی شما داشته باشد. با کلیک بر روی تصویر بالا می توانید اطلاعات این دوره ارزشمند را مطالعه نمایید.

امتیاز 0 از 0 رای

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن