فن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثر

چگونه سرعت صحبت کردنمان را کنترل کنیم؟

سرعت صحبتیکی از عوامل تاثیرگذار بر کلام انسانها، سرعت بیان آنهاست. تابحال امتحان کرده اید که سرعت صحبت شما چقدر است؟ چند کلمه در دقیقه حرف می زنید؟

اگر سرعت صحبت شما کند باشد، مخاطب شما به سرعت خسته شده و احساس خواب آلودگی به دست می دهد و اگر سرعت کلام شما بالا باشد فرد مقابلتان چیز زیادی از حرف های شما دریافت نمی کند.

اما سرعت مناسب چند کلمه در دقیقه است؟

محققان می گویند بهترین حالت زمانی است که شما در یک دقیقه تعداد ۱۳۰ تا ۱۷۰ کلمه در دقیقه را در صحبت هایتان به زبان بیاورید.

برای اینکه از میزان سرعت صحبتتان باخبر شوید اولین پیشنهاد من این است که در یک مهمانی یا جلسه کاری، ضبط موبایلتان را روشن کرده و دقایقی صدای خودتان را ضبط کنید، پس از آن در فرصتی مناسب، تمام کلمه هایی که در یک دقیقه گفته اید را بشمارید، این کلمه ها شامل و، که و … هم می شوند. با این کار حدود سرعت صحبتتان را بدست می آورید.

اما پیشنهاد دوم تمرین است، من به شما دو تمرین پیشنهاد می کنم

تمرین اول: گوشی موبایل و ساعت خودتان را آماده کنید، میکروفن گوشی را آماده کرده و زمانسنج ساعتتان را روی ۳ دقیقه بگذارید و در خصوص یکی از موضوعات زیر یا هر موضوع اتفاقی دیگر که تسلط چندانی روی آن ندارید شروع به سخنوری کنید. سعی کنید کاملاً رسمی صحبت کنید.

  • اگر به ۵ سال پیش برگردید چه می کنید؟
  • اگر وضعیت مالی فوق العاده ای داشتید چه می کردید؟
  • اگر یک استاد دانشگاه بودید چگونه تدریس می کردید؟
  • از چیزی که در زندگیتان مهم است بگویید
  • درباره شهرتان حرف بزنید؟

 بعد از اتمام زمان،تمام کلماتی که ادا کرده اید را بشمارید، تمام کلمات، و، از، با و … اگر تعداد این کلمات بین ۲۷۵ تا ۴۰۰ باشد، و البته توانسته باشید بخوبی و با اعتماد به نفس حرف زده باشید، سرعت خوبی داشته اید. (علت کمتر بودن این عدد نسبت به ۱۳۰ تا ۱۷۰ این است که در این روش شما بصورت بداهه صحبت می کنید و ممکن است حرف کم بیاورید)

 برای تمرین دوم خوب است که متن های ۱۳۰ تا ۱۷۰ کلمه ای انتخاب کنید و آنها را بگویید و سعی کنید سرعت کلامتان را بگونه ای تنظیم کنید که این متن ها را در زمان های ۵۰، ۶۰ و ۸۰ ثانیه بیان کنید، اینطور می توانید سرعت صحبتتان را بالا و پایین کنید.

 دو متن زیر حدوداً دارای ۱۶۰ کلمه هست، آنرا بخوانید، باید حدود ۶۰ تا ۸۰ ثانیه طول بکشد، اگر کمتر از ۶۰ ثانیه آنرا بیان کردید، سرعت صحبت کردن شما زیاد است. ( من این متن ها را بین ۷۵ تا ۸۰ ثانیه خوانده ام)

؛……………………………………………………؛

متن اول:

“شادروان ملک الشعرای بهار، در کتاب گرانمایهاش “سبک شناسی”، ضعف نحوهی سخن گویی ما را امری کلّی دانست و از ضایع شدن آهنگ صدا، وجود الحان عاجزانه، صوت های نازک و شکسته و بسته،  حروف جویده جویده و مظلومانه و حیلت گرانه در آن سخن گفت و از قول مردی فاضل نقل کرد که:  “مردم ما به جای سخن گفتن، ناله میکنند». به همین خاطر ملک الشعرای بهار، از کودکان و نوجوانان و نیز بانوان و دوشیزگان دعوت کرد تا به ورزش صدا بپردازند و طریق سخنگویی درست و فصیح را با آهنگ استوار و متین، بیاموزند.

از آن هنگام تا کنون نه تنها  دعوت بهار اجابت نشده؛ بلکه کسانی که به اقتضای حرفهی خود با سخن گفتن و بیان، سرو کار دارند نیز آنگونه که باید، در پی حل این مشکل برنیامدهاند. این موضوع، شامل گویندگان و بازیگران تئاتر و سینما میشود که با این غفلت،اغلب قادر نیستند از صدای خود به نحوی “کارآ و ماهرانه” استفاده کنند.

متن دوم:

” از مقوله های مهم در حوزه ارتباطات، داشتن بیانی زیبا است. افرادی که دارای قدرت بیان هستند معمولاً افرادی تاثیر گذارند. مهارت بیان و داشتن کلامی زیبا امری است اکتسابی. البته نمی توان از این موضوع چشم پوشید که مسائل مختلف می تواند باعث شود برخی ذاتاً سخنور خوبی باشند. اما این موضوع نباید سبب شود دیگران تلاشی برای افزایش مهارت های کلامی خود نکنند. اهمیت مهارت های کلامی را می توان در موارد مختلف مشاهده کرد، مدیری که می خواهد در جلسه ای گزارش عملکردش را به هیئت مدیره ارائه نماید، فردی که می خواهد در جمع دوستانش صحبت کوتاهی داشته باشد، دانش آموز یا دانشجویی که قرار است در کلاس درس و در مقابل دوستانش به ارائه مطلب بپردازد و حتی فردی که در خانه می خواهد با فرزند و همسرش صحبت کند. در همه این حالات مهارت سخنوری می تواند به افزایش تاثیرگذاری ما بر روی دیگران کمک شایانی نماید. پس خود را از این نعمت خدادادی محروم نکنیم و به پرورش بیان خود بپردازیم”

اگر سرعت بیان شما بالاست سعی کنید در بین جملات از مکث های صحیح استفاده کنید تا سرعت کلام شما به حد مطلوب نزدیک شود.

نفوذ کلام در فن بیان

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن