اصول و فنون مذاکره

نکاتی که پس از مذاکره باید رعایت کرد.

ما در سایت در خصوص پیش از مذاکره صحبت کردیم و گفتیم پیش از شروع رسمی مذاکره سعی کنید ارتباط صمیمی و دوستانه برقرار کنید و گپ و گفتی خودمانی داشته باشید تا مذاکره شما به سمت مذاکره ضمنی برود.

اما نکته مهم این است که چه نکته ای را پس از مذاکره باید بدانیم و رعایت کنیم.

خیلی اوقات ما پیش از مذاکره سعی در ایجاد یک رابطه دوستانه می کنیم، مذاکره را شروع می کنیم و بلافاصله مکان مذاکره را ترک می کنیم.

معمولاً مثالی که برای این موضوع می زنند، مانند مهمانی است که برای شام به منزل شما می آید و بلافاصله پس از اینکه شام را میل کرد، با شما خداحافظی می کند.

توصیه می شود در پایان مذاکره هم سعی کنید رفتاری کنید که ارتباط شما با مذاکره کننده روبرو را قوی تر کند و این فرصت را بوجود بیاورد که بتوانید در آینده مجدد با او ارتباط دوستانه یا کاری برقرار کنید.

تفاوتی نمی کند که مذاکره شما نتیجه ای در بر داشته یا خیر، شما باید تلاش کنید لحظه نهایی مذاکره شما، لحظه خوبی برای مخاطب باشد تا اگر مذاکره مجددی بین شما رخ داد، این خاطره خوب، تسهیل گر آن مذاکره باشد.

برای این کار حتی می توانید در زمانی پس از مذاکره، بعنوان مثال روز بعد، پیام تشکری برای مخاطب ارسال کنید و یا توصیه می شود اگر صورتجلسه و یا قرارداد را قرار است شما تهیه کنید، به همراه آن نامه تشکری هم برای تیم مقابل مذاکره کننده بفرستید.

پس از مذاکره

نکته مهم دیگر این است که در پایان مذاکره و به نتیجه رسیدن مراقب باشید بیش از حد خوشحالی خودتان را نشان ندهید. نشان دادن خوشحالی و شوق در پایان مذاکره ممکن است برای طرف مقابل ناگوار باشد.

این خوشحالی برای طرف مقابل ممکن است این ذهنیت را بدنبال داشته باشد که در مذاکره شکست خورده است یا در جایی از مذاکره شما حق او را خورده اید و او از آن بی خبر است.

 

در کل در مذاکره می توان به سه زمان مهم اشاره کرد. پیش از مذاکره که در مورد آن در مطلبی صحبت کردیم، حین مذاکره که در مورد آن مطالب مختلفی ارائه کرده ایم و پس از مذاکره که در این مطلب به آن اشاره کردیم

امتیاز 5 از 1 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 1 =

بستن