اصول و فنون مذاکره

قبل از مذاکره به این ۸ موضوع فکر کنید

 

مذاکره اثربخش و موفقیت آمیز، مذاکره ای است که مذاکره کننده قبل از مذاکره آماده باشد و برای مذاکره خودش برنامه ریزی کند.

برای داشتن مذاکره ای موفق و عالی پیشنهاد می کنیم به ۸ نکته زیر دقت کنید:

 

نکته اول:

مشخص کنید که در این مذاکره قرار است چه چیزهایی را از دست بدهید. چه امتیازهایی باید بدهید و در مقابل این امتیازها چه چیزی هایی باید بدست بیاورید. به عبارت دیگر برای هر امتیازی  که از مخاطب دریافت می کنید، چه امتیازی حاضر هستید بدهید؟

 

نکته دوم:

موضوعات اصلی مذاکره خودتان را مشخص کنید، باید بدانید که در مورد چه مباحثی می خواهید صحبت کنید، چه نکاتی مهم است و باید در موردشان حرف بزنید. در خصوص کدام ویژگی، مزیت و یا منفعت محصول یا خدماتتان بیشتر قرار حرف بزنید و …
 

♦ این دوره می تواند فروش شما را بیشتر کند: فروش منافع(چگونه با معرفی منفعت ها، فروش بیشتری داشته باشید؟)
 

نکته سوم:

چه چیزی میخواهید از مذاکره بدست بیاورید؟ بدنبال چه چیزی هستید؟ چند مورد از نتایجی که مد نظر شما است که از مذاکره بدست بیاورید را یادداشت کنید.

 

نکته چهارم:

بیاندیشید و بررسی کنید که ایا این مذاکره تکرار شدنی است یا صرفاً یکبار برگزار می شود. مطمئناً سیاست های رفتاری ما در مذاکره ای که فقط یکبار برگزار می شود تعاملی تر خواهد بود.

 

نکته پنجم:

خط قرمزهای شما چیست؟ چه مواردی را حاضر نیستید به عنوان امتیاز به مخاطب بدهید؟ یا اینکه نهایت امتیازی که می دهید چقدر است؟ بعنوان مثال نهایت تخفیفی که حاضرید به مخاطب خودتان بدهید چقدر است. یا از چه مبلغی بیشتر حاضر به پرداخت نیستید؟ همه اینها خط قرمز های مذاکره شماست.
 

♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: نقطه ترک مذاکره را بشناسید

نکته ششم:

برای اول و آخر مذاکره خودتان برنامه داشته باشید. اینکه می خواهید فرایند مذاکره را چگونه شروع کنید، آیا می خواهید شما شروع کننده مذاکره باشید و اولین پیشنهاد را شما بدهید یا میخواهید روند را به سمتی ببرید که مخاطبتان اولین پیشنهاد را بدهد؟

در این بین برای انتهای مذاکره هم برنامه داشته باشید، مذاکره را چه در صورت موفقیت و چه در صورت عدم موفقیت چگونه به پایان می رسانید.

 

نکته هفتم:

اگر بصورت تیمی مذاکره می کنید، برای هر فردی مسئولیتی را مشخص کنید. مشخص کنید که هر فردی در چه زمانی صحبت کند و در مورد چه موضوعی نظر بدهد. وظیفه هر فردی مشخص باشد و همچنین رهبرتیم هم بایستی مشخص شود تا در صورت نیاز به تصمیم گیری مسائل دشوار، رهبر حرف و نظر نهایی را بدهد.

 

نکته هشتم:

به گزینه های جایگزین فکر کنید. آلترناتیو شما در این مذاکره چیست؟ اگر این مذاکره نتیجه ای نداشته باشد، گزینه بعدی شما چه کسی و یا چه سازمانی خواهد بود؟

 

امتیاز
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن