فن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثرمقالات توسعه فردی

قانون جذابیت: دیگران را بپذیرید، همانگونه که هستند.

 

دکتری را میشناختم به نام آقای پویا (ایشان را همه ما با اسم کوچک صدا می کردیم و اینجا هم به اسم کوچک ایشان بسنده می کنیم.) دکتر متخصص ارتودنسی که محبوبیت زیادی داشت، ایشان یکی از بهترین متخصصین ارتودنسی دندان در ایران هستند که مدرک تخصص خودشان را از یک کشور اروپایی گرفته اند.

ایشان علاوه بر جذابیت ظاهر،رفتار بسیار خوبی با مراجعینش داشت به گونه ای که همه مراجعین به او احترام زیادی می گذاشتند و حاضر بودند ساعت ها در صف انتظار منتظر بمانند.

با توجه به تخصص ایشان معمولاً افرادی برای معاینه مراجعه می کردند که به دنبال زیبایی بیشتر بودند و از نظر مالی هم وضعیت مطلوبی داشتند.

یک روز که من هم در کنار ایشان حضور داشتم فردی که وضعیت ظاهر و لباسش معلوم بود از قشر زحمت کش کارگرهای ساختمانی است و البته یک فرد غیر ایرانی و از اهالی کشور افغانستان بود، نزد ایشان آمد.
وقتی این فرد را دیدم، حس کنجکاوی من برانگیخته شد که دکتر با این فرد چگونه رفتار می کند؟ آیا عبارتهای دوست خوبم، عزیزم، جوان زیبا و … را برای ایشان هم بکار می برد؟

وقتی جوان بر روی یونیت(صندلی دندانپزشکی) نشست، دکتر لبخندی زد و گفت: «چطوری جوان برومند؟ چی شده عزیزم، مشکل چیه؟»

این رفتار و این بیان دکتر من را به تحسین واداشت. ایشان برایش فرقی نمی کرد که مشتری و مخاطبش یک خانم جوان با لباس گران قیمت و وضعیت مالی خوب است یا یک جوان کارگر که با لباس نه چندان مرتب کارگری آمده است.

این خصیصه، یکی از مهمترین و بزرگترین ویژگیهای انسان های جذاب است. این افراد سعی می کنند با همه برخوردی خوب و عالی داشته باشند و دیگران را همانگونه که هستند بپذیرند، پذیرشی بدون قید و شرط، با همان حالت طبیعی و خدادادی که دارند.

 

♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: مسیر یادگیری فن بیان و سخنرانی

 

قضاوت نکردن انسانها از روی ظاهر و احترام گذاشتن به آنها کاری است که در بسیاری از موارد واقعا دشوار است.

اگر می خواهید فردی جذاب باشید دیگران را به گرمی و به خوبی بپذیرید تا دیگران نیز شما را به گرمی وخوبی بپذیرند.

برای شروع بیاندیشید که در بین دوستانتان آیا فردی هست که بخاطر ایرادی در ظاهر، شما با او رفتار سردی داشته اید؟ حتما در اولین برخورد مجدد، با او ارتباط گرم و صمیمانه برقرار کنید.

چه زیبا فرموده اند امام حسن مجتبی علیه السلام: «بادیگران همانگونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود.»

ک پیشنهاد خوب برای یادگیری اصول و مهارت های فن بیان و ارتباطات کلامی.
برروی تصویر زیر کلیک نمایید.

نفوذ کلام در فن بیان

امتیاز 0 از 0 رای

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن