اصول و فنون مذاکره

دسته بندی و انواع سطوح مذاکره (۴ سطح مذاکره)

طبق بررسی ها و تحقیقات ما انسان ها ۷۴% از زمان بیداری خودمان را مشغول برقراری ارتباط با دیگران هستیم و درصد قابل توجهی از این زمان را نیز، مشغول مذاکره کردن برای رسیدن به خواسته های خودمانیم.  اگر بخواهیم یک دسته بندی بر روی انواع مذاکره داشته باشیم و با سطوح مذاکره آشنا شویم، می توان مذاکره را به ۴ قسمت نوع کلی تقسیم کرد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

مذاکره با خود.

اولین سطح از سطوح مذاکره ، مذاکره با خود است. ما انسان ها بیشترین میزان صحبت کردن و مذاکره را با خودمان داریم. شاید بپرسید مذاکره با خودم؟ یعنی چی؟

این موضوع را با یک مثال ملموس تر توضیح می دهم:

تصور کنید، تصمیم گرفته اید سحرخیز شوید و هر روز ساعت ۵ صبح بیدا بشید. شب ساعتتان را بر روی ساعت ۵ تنظیم می کنید و می خوابید، صبح زمانی که ساعت شما شروع به زنگ زدن می کند، خواب آلود بیدار می شوید، ساعت را قطع می کنید و مذاکره با خودتان شروع می شود:

   — دیشب یکم دیر خوابیدم، اگر الان بلند بشم، شاید وسطای روز انرژی کم بیارم

   — اما من تصمیم گرفتم سحرخیز بشم

   — خب حالا امروز فرق می کنه، دیشب دیر خوابیدم و روز هم کلی کار دارم، تازه هوا هم که یکمی سرده.

   — اما تصمیمم چی! سحرخیزی

   — ببین الان چیزی که لذت بخشه اینه که بری زیر پتو و بخوابی، یادت نره، آدم باید از زندگیش لذت ببره.

احتمالاً بعد از این گفتگوی درونی، پتو را روی خودتون می کشید و می خوابید.

این یک نمونه از مذاکره ما با خودمون هست، این نوع مذاکره ها در طول روز خیلی زیاد برای ما رخ میده و گاهی ما در مذاکره با خودمون می بازیم و گاهی هم می بریم.

نکته مهم اینجاست که یکی تفاوت بین انسان های موفق و انسان های عادی، موفقیت حداکثری آنها در مذاکره با خودشان است. آنها در اکثر اوقات، در مذاکره با خودشان پیروز می شوند.

مذاکره با خود
انواع مذاکره

مذاکره خانوادگی یا مذاکره عاطفی

در ادامه آشنایی با انواع سطوح مذاکره ، دومین سطح و نوع، مذاکره عاطفی یا خانوادگی است. این مذاکره هم در زندگی ما فراوان است. ما هر روز بر سر موضوعات کوچک و بزرگ با خانواده و دوستان خودمان مذاکره می کنیم.  به مثال های زیر توجه کنید:

  • پدر و مادری که با فرزندشان صحبت می کنند تا بجای دیدن تلویزیون، به درسهای مدرسه اش برسد.
  • زن و شوهری که برای تصمیم گیری بر سر مسافرت تعطیلات با هم گفتگو می کنند و هر کدام نظری دارند.
  • فرزندی که با پدرش مذاکره می کند تا فردا ماشین را به او بدهد تا با دوستانش به تفریح بروند.
  • دوستی که بر سر اجرای پروژه پایانی دانشگاه به همکلاسی خودش بر سر تقسیم کارها صحبت می کند.

تمام اینها مثال هایی از مذاکره عاطفی هستند که هر کدام به نوبه خود مهم است. ما اگر اصول مذاکره را بدانیم، می توانیم در مذاکره خانواده موفق تر باشیم و در نتیجه زندگی بهتر و آرام تری را تجربه کنیم.
مذاکره خانوادگی

♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: چه مواقعی نباید مذاکره کنیم؟

مذاکره سازمانی.

سطح بعدی مذاکره، مذاکرات سازمانی است. ملموس ترین نوع این مذاکره، مذاکره خرید و فروش است. خیلی از علاقه مندان به مذاکره، به سراغ یادگیری اصول مذاکره می روند تا در این بخش از مذاکره موفق شوند.

صاحبان کسب و کارها هم باید در حوزه مذاکره قوی باشند، چرا که معمولاً مذاکره های مختلفی را از مذاکره با کارکنان گرفته تا مذاکره با سهامداران و مشتریان را دارند و باید برای همه آنها آماده باشند.

در این سطح از سطوح مذاکره ، مذاکره مدیران شرکت ها، مذاکره نماینده شرکت ها در خرید و فروش ها  و یا مناقصه ها، مذاکره حقوق، مذاکره استخدام و …. گنجانده می شود.

هر چقدر فردی در مذاکره حرفه ای تر و مسلط تر وارد شود، می تواند نتایج بهتری را برای سازمان خودش کسب کند.

مذاکره سازمانی
انواع مذاکره

♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: چرا باید مذاکره کنیم؟ آیا یادگیری اصول مذاکره ضروری است؟

مذاکره ملی و بین المللی

چهارمین سطح مذاکره، مذاکرات ملی و بین المللی است. عملاً هر جا رنگ و بوی سیاست وجود دارد، مذاکره بین المللی وجود دارد.

وقتی سران دو کشور برای صلح با یکدیگر مذاکره می کنند، مذاکره هسته ای ایران، مذاکره آمریکا و کره و … همگی مثال هایی از این سبک مذاکره هستند.

مذاکرات بین المللی یا همان مذاکره بین دیپلمات ها و سیاستمدارها، آداب و اصول خاص خود را دارد که گاهاً دیده می شود در بسیاری از آموزش ها صرفاً به تحلیل اصول و آداب زبان بدن دیپلمات ها پرداخته می شود در حالی که بیشتر انسانها، به یادگیری اصول سه سطح قبلی مذاکره، بیشتر احتیاج دارند.

در این سایت سعی می کنم مطالب مختلفی در هر چهار سطح مذاکره برای شما بنویسم، لیست مطالب مربوط به مذاکره را اینجـــــــــا می توانید ببینید.

.

امتیاز 5 از 1 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =

بستن