فن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثرمقالات توسعه فردی

آیا شما هم هوش اجتماعی بالایی دارید؟

در این مطلب که برداشتی از کتاب هوش هیجانی دنیل گلمن است به چهار توانایی مجزا که گاردنر بعنوان هوش بین فردی یا هوش اجتماعی مطرح کرده است می پردازیم، هر فردی که حتی یکی از این ویژگی ها را داشته باشد، میتوان گفت دارای هوش اجتماعی بالایی است

هوش اجتماعی

سازماندهی گروهی

این مهارت گه برای افراد رهبر، ضروری است. شامل به دست گرفتن ابتکار عمل و هماهنگ ساختن تلاش های گروهی از مردم است. این استعداد در کارگردانان یا تهیه کنندگان برنامه های نمایشی، درجه داران ارتش، رهبران کارآمد هرنوع سازمان و واحد مشاهده می شود. در زمین بازی، کودکی که رهبری را به دست می گیرد مشخص می کند که هرکس چه بازی ای بکند یا کاپیتان تیم می شود.


ارائه راه حل

استعداد میانجیگری، اجتناب از تعارض ها با حل تعارض هایی که سربراورده اند.  افرادی که این توانایی را دارند. در جوش دادن معاملات، و همچنین در داوری کردن یا وساطت در مشاجرات توانایی زیادی دارند. آنان می توانند وارد سیاست، حکمیت یا وکالت شوند یا به عنوان واسطه یا مدیر که کارها را به دست می گیرد مشغول کار شوند. کودکانی که در زمین بازی مشاجره ها را حل و فصل می کنند، از این دسته اند

هوش اجتماعی.

 ارتباط فردی

افرادی که استعداد همدلی با دیگران را دارند، از این نمونه افراد هستند.این استعداد، وارد شدن در رویارویی با دیگران با شناخت و پاسخ دادن مناسب به احساسات و علایق مردم را آسان تر می سازد که هنر برقراری ارتباط نامیده میشود، چنین افرادی در کارها یا بازی های گروهی موفقند، همسرانی قابل اعتماد، دوستان یا همکاران تجاری خوبی هستند، در دنیای تجارت به عنوان فروشنده یا مدیر، موفقند و می توانند معلمان بسیار خوبی باشند.

کودکانی که با هرکسی خوب کنار می آیند، به آسانی با آنها وارد بازی می شوند و از انجام این کار خوشحالند. این کودکان در زمینه دریافتن احساسات دیگران از طریق حالتهای چهره. بسیار موفتند و در میان همکلاسی ها از همه محبوب ترند.


تجزیه و تحلیل اجتماعی

به معنای توانایی دریافت احساسات، انگیزش ها و علایق دیگران و داشتن درکی عمیق از آن.  این آگاهی نسبت به احساسات دیگران باعث می شود که اینان به سهولت با دیگران صمیمی و مرتبط شوند. در بهترین حالت، فرد با این توانایی، درمانگر یا مشاوری توانا می شود. یا در صورتی که این توانایی با قدری استعداد ادبی همراه گردد، فرد رمان نویس یا نمایشنامه نویسی ماهر می شود.

 

جمع بندی
روی هم رفته، این مهارت ها به ارتباط های بین فردی لطافت می بخشند، و برای جلب دیگران، موفقیت اجتماعی و حتی جذیه ضروری اند. کسانی که از نظر هوش اجتماعی قدرتمندند، می توانند کاملا راحت با افراد ارتباط برقرار کنند، واکنش ها و احساسات آنان را بسرعت دریابنده دیگران را رهبری کنند و سازمان دهند و به مشاجراتی که می تواند در هر فعالیت بشری شعله ور شود، خاتمه دهند.

آنها طبیعتا رهبرند، افرادی هستند که می توانند احساسات جمعي ابراز نشده را بیان کنند و برای هدایت یک گروه جهت دستیابی به اهداف خود، آن احساسات را در جای خود مطرح سازند. آنها افرادی هستند که دیگران دوست دارند با آنها باشند، زیرا از نظر عاطفی به دیگران نیرو می دهند. حالت های روحی خوبی در افراد به وجود می آورند و این فکر را پدید می آورند که اطراف فردی با این خصوصیات بودن چه سعادتی است.

 

 

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 4 =

بستن