اصول و فنون مذاکره

هنر مذاکره

 

وقتی صحبت از ارتباطات می شود، بعید است نتوان از هنر مذاکره صحبت نکرد. هنر مذاکره ، هنری است که می تواند کمک کند تا در بسیاری از ارتباطات فردی و کاری، موفق تر باشیم.

در این مطلب میخواهیم به اجمال این هنر را بازتعریف می کنیم.

پیش از آن باید بدانیم زمانی که صحبت از مذاکره می شود، دو اصل و تعریف مهم مطرح می شود که آنها را مرور می کنیم.

تعارض :

یکی از مسائل مهم برای ایجاد مذاکره، تعارض است. زمانی که دو نفر با یکدیگر بر سر موضوعی تضاد دارند، سعی میکنند با مذاکره به نتیجه ای دست پیدا کنند که برای دو طرف قابل قبول باشد. اینجاست که هنر مذاکره کمک می کند تا به بهترین نتایج ممکن دست یابیم.

عملاً تضاد در خواسته ها یکی از اسباب اصلی بوجود آمدن مذاکره است البته به شرطی که طرفین حاضر باشند برای صحبت بر سر تضادها گفتگو کنند.

 

معامله و تبادل امتیاز:

خیلی مذاکره را همان معامله می دانند. معامله می تواند یکی قسمت اصلی و مهم مذاکره باشد.  آنرا در مذاکره تبادل امتیاز هم میخوانیم. ما در مذاکره امتیاز می دهیم و امتیاز می گیریم. معمولاً هر چه بتوان در مذاکره امتیاز های بهتری از مخاطب دریافت کنیم، به سمت موفقیت بیشتر حرکت کرده ایم.


♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: نقطه ترک مذاکره را بشناسید
 

براساس دو تعریف فوق هرگاه با فردی یا گروهی یا سازمانی تضاد منافع داشته باشیم و یا حتی در منفعت مشترک داشته باشیم و بخواهیم با صحبت و گفتمان این تضاد حل شود و یا به منفعت مشترک دست پیدا کنیم و هردو طرف آماده صحبت و مذاکره باشیم.، همچنین آمادگی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن را داشته باشیم، یعنی در مواقعی از خواسته ها عقب نشینی کنیم و مخاطب ما هم این موضوع را بپذیرد که باید از برخی از خواسته هایش عقب نشینی کند، در این حالت مذاکره شکل می گیرد.

هنر مذاکره این است که فرد بتواند در این شرایط به بهترین شکل ممکن به نتایج مطلوب دست پیدا کند و بتواند در بازی مذاکره با نتیجه ای مناسب بیرون بیاید.

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن