اصول و فنون مذاکرهکسب و کار

یک نکته مهم در عقد قرارداد های تجاری

 

یکی از مسائلی که معمولاً در قرارداد ها و البته بیشتر در کارهای خدماتی دیده میشود این است که کارفرما، در پرداخت مبالغ در بازه های زمانی تعیین شده، کوتاهی می کند و مبالغ مشخص شده را در زمان تعیین شده پرداخت نمی کند.

این موضوع برای بسیاری از مشاوران، موضوعی آشناست و معمولاً با آن برخورد داشته اند. حتی بسیاری از صنعتگران و تولید کننده ها نیز با این مشکل مواجه بوده اند.

قرارداد

برای پیشگیری این موضوع و اینکه بتوانید در زمانی که کارفرما پول شما را پرداخت نمیکند براساس قرارداد اقدام کنید و علاوه بر دریافت مبلغ قرارداد ، خسارت هم دریافت نمایید، لازم است بندی را به قراردادهای خودتان اضافه نمایید.

توصیه ای که می شود این است که بندی مبنی بر دریافت خسارت به ازاء تاخیر در قرارداد قید شود تا در صورتی که کارفرما بعد از ارسال صورت حساب شما، مبلغ را پرداخت نکرد، بتوانید از طریق قانونی اقدام نمایید. زمانی که این بند در قرارداد شما وجود داشته باشد، می توانید در زمان ارائه شکایت، به این بند استناد کرده و خسارت دیرکرد پرداخت را هم دریافت نمایید.

♦ پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید: اعتماد در مذاکره چیست و چگونه اعتماد ایجاد کنیم؟
 

نمونه متنی که می توانید به قرارداد اضافه نمایید:

كارفرما متعهد و موظف است هزينه اجرايی قرارداد را حداكثر یک هفته  پس ارسال صورت حساب مربوطه در وجه کارشناس و مشاور پرداخت نمايد، چنانچه پس از طی زمان مذكور اشكالات و يا ابهامات احتمالي به صورت كتبی به مشاور ارائه نگردد به معنی تاييد صورت حساب تلقی خواهد شد. در صورت تاخير در پرداخت ها مشاور محق به دريافت مبلغی معادل 3% صورت حساب ارائه شده به ازا هر هفته تاخير پرداخت وجه مذكور به عنوان جبران خسارت خواهد بود.

 

زمانی که چنین بندی در قرارداد شما وجود داشته باشد، کارفرما، سعی می کند در زمان مقرر مبالغ شما را پرداخت نماید و اگر هم به هر دلیلی این کار را انجام نداد می توانید با استفاده از همین اهرم و مراجعه به مراجع قانونی، طلب خودتان را زودتر دریافت کنید.

 

 

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن