اصول و فنون مذاکرهویدئوهای آموزشی

موضوعات ممنوعه در مذاکره

مواردی هستند که تقریباً در همه مذاکره ها در زمره خط قرمز بحساب می آیند و مذاکره کننده نباید بدون اطلاع قبلی در خصوص آنها حرف بزند.

در این ویدئو در خصوص این موارد و ۳ مورد اصلی از خط قرمزهای مذاکره، صحبت می کنیم.

بعنوان مثال فردی که همان ابتدای مذاکره شروع به حرف زدن و انتقاد از یکی از حزب های سیاسی کشور می کند، بدون اینکه در نظر بگیرد آیا مخاطب او، در این باره با وی موافق است یا مخالف

ویدئوی بالا را می توانید از اینجـــــــا دانلود نمایید


متن ویدئو آموزش ۲۱

بعضی از مسائل در مذاکره خط قرمز محسوب می شوند و شما نباید در مورد آنها صحبت کنید و حرف زدن در مورد آنها می تواند مذاکره را از مسیر اصلی خودش خارج کند.

بعنوان مثال صحبت کردن در مورد ورزش، سیاست و مذهب می تواند در زمره این صحبت ها باشد و نظر دادن و ضحبت کردن در مورد این مثال، بخصوص نظرات چالشی می تواند مذاکره شما را از مسیر اصلی خارج کند چرا که شما هیچ دیدی نسبت به دیدگاه و عقاید طرف مقابلتان و حتی نسبت به تیم ورزشی مورد علاقه او ندارید و اگر نظر مخاطب با نظر شما متفاوت و مخالف باشد، به احتمال زیاد مذاکره شما دچار چالش خواهد شد و حتی ممکن است به بن بست بخورد.

پس شما اجازه ندارید که مواردی مانند سیاست، مذهب و ورزش بشوید مگر اینکه بصورت صد در صد بدونید که نظر طرف مقابل هم با نظر شما کاملاً مشابه است.

 

نتیجه: سعی کنید در طی مذاکره خودتان، به سراغ موضوعات و صحبت هایی نروید که اهمیتی ندارند، بر نتیجه مذاکره هم تاثیرگذار نیستند و ریسک مخالفت طرف مقابل را هم بدنبال دارند.

موضوع دیگر شناخت دقیق مخاطب است، اگر این شناخت دقیق را داشته باشید و علاقه مندی های  مخاطب خودتان را بخوبی بدانید، آنگاه می توانید از همین موارد که در حالت قبلی خط قرمز محسوب می شدند، بعنوان یک برگ برنده استفاده کنید.

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن