معرفی کتاب

معرفی کتاب خودآموز سخنرانی نوشته آماندا ویکرز

چندی وقتی است که در سایت کتاب برای شما معرفی نکرده ام، امروز می خواهم کتاب خوب و فوق العاده کاربردی خودآموز سخنرانی نوشته آماندا ویکزر و استیو باویستر را برایتان معرفی کنم.

 

این کتاب را فکر می کنم دو هفته پیش خواندنش را تمام کردم، کتابی فوق العاده کاربردی و اثرگذار، کتابی که در آن به همه جوانب یک سخنرانی اثرگذار و موفق پرداخته شده است.

اگر این کتاب را بخوانید شاید اوایل کتاب برایتان جذاب نباشد و یا چیز تازه ای نگوید اما مقداری که پیش می روید و متوجه می شوید که آهسته آهسته به اطلاعات باارزش اضافه می شود.

در کتاب خودآموز سخنرانی یاد میگیریم چطور مخاطبان سخنرانی خودمان را درک کنیم، این مخاطبان چه شرایطی می توانند داشته باشند و چگونه سخنرانی می تواند اثرگذار تر باشد.

 

از موضوعات مهمی که در این کتاب مطرح شده است دامنه توجه حضار است که آنرا در شکل زیر مشاهده می کنید. همانطور که در تصویر می بینید توجه حضار در شروع سخنرانی زیاد و به مرور کم می شود و در انتهای سخنرانی مجدد دامنه توجه حضار بالا می رود.

حضار در سخنرانی

یک سخنران خوب باید بتواند در میانه سخنش با استفاده از روش ها و تکنیک هایی سطح توجه مخاطب را بالاترین سطح ممکن نگهدارد.

 

در کتاب خودآموز سخنرانی این موضوع با نام چاشنی ها در سخنرانی آمده و موارد مختلفی را به عنوان چاشنی در سخنرانی تعریف کرده که می توانند سطح توجه مخاطب را در بالاترین حد ممکن نگهدارد.

چاشنی ها می توانند موارد زیر باشند:

 • تصاویر و پژوهش های موردی
 • داستان
 • یافته های تحقیقاتی
 • شوخ طبعی
 • استعاره و قیاس
 • نقل قولها
 • ارائه مدارک و لوح ها
 • انباشت ترکیبی

 

در این مطلب تصمیم به توضیح این نکات ندارم و امیدوارم در مطالبی دیگر به توضیح کامل هر کدام بپردازم.

موضوع دیگر در این کتاب راهنمایی و معرفی ابزارها  و وسایل کمک آموزشی است که می تواند به سخنران در ارائه بهتر کمک کند، البته در این کتاب بیشتر این ابزارها مثل پاورپوینت معرفی شده اند و راهنمای خیلی زیادی بابت کار با آنها گفته نشده و البته توقع این موضوع هم نمی رفت.

 

فصل جذاب دیگر این کتاب فصلی است که به موضوع زبان بدن و نحوه استفاده از دست ها در سخنرانی می پردازد و با نشان دادن روش های مختلف ایستادن، بهترین حالت ها را برای سخنرانی پیشنهاد می کند.

 

فصلی از این کتاب هم مربوط به نحوه به حداکثر رساندن صدا است. در این فصل مباحثی در خصوص مکث، سرعت صدا، اوج و فرود و … سخن گفته شده و خیلی به تمرین های تنفسی پرداخته نشده است.

در این کتاب به مدیریت سوال های حضار نیز پرداخته شده و راهکارهای مختلفی برای مواجهه با این سوالات ارائه کرده است.

 

بخشی از فصل ۷ کتاب با موضوع شروع انفجاری

اولین سی ثانیه مهم است، آن را از دست ندهید، باید از همان آغاز توجه حضار را جلب کنید و علاقه آنها را برانگیزید. شما در شروع سخنرانی می توانید مخاطبتان را میخکوب کنید.

ده روش عالی برای شروع انفجاری:

 1. ادعای جسورانه بکنید
 2. آنها را دعوت کنید به اینکه "تصور کنند"
 3. یک واقعیت یا آمار چشمگیر بیان کنید.
 4. یک سوال بپرسید.
 5. یک داستان یا حکایت بگویید.
 6. از یک ضرب المثل استفاده کنید
 7. رازآلود باشید.
 8. از قیاس یا استعاره استفاده کنید.
 9. یک نقل قول بگویید.
 10. یک لطیفه و جوک بگویید.

 

امیدوارم این کتاب را بخرید و از خواندنش لذت ببرید.

این کتاب توسط نشر مینیاتور چاپ شده است

 

امتیاز 0 از 0 رای

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن