اصول و فنون مذاکره

قبل از مذاکره به این دو موضوع فکر کنیم!

 

درباره برنامه ریزی قبل از مذاکره صحبت زیاد شده است و من هم نکاتی را در سایت نوشته ام (مطالب را می توانید اینجا و اینجا و اینجا و اینجا بخوانید.)

اما موضوع مهم دیگری هم در کنار برنامه ریزی هست که برایم جالب بود و البته بنظرم مهم که باید هر فردی قبل از هر مذاکره ای به آن بیاندیشد.

خیلی اوقات ما مذاکره می کنیم و بعد از مذاکره مدام خودخوری می کنیم که آیا مذاکره خوبی داشته ام یا نه و آیا امتیازهایی که داده ام با امتیازهایی که گرفته ام متعادل بوده؟

بعنوان مثال فردی یک قرارداد نمایندگی می بندد و در این قرارداد ۳% از فروش را دریافت می کند، حالا او مدام با خود کلنجار می رود که آیا این ۳% رقم مناسبی بوده، نکند این شرکت به نمایندگی های دیگر رقم بیشتری میدهد و موضوعات و فکرهای محتلف دیگر.
مذاکره

به این خاطر که این مسائل ما را پس از مذاکره آزار ندهد، حتما این دونکته را پیش از مذاکره با خودمان حل کنیم.

نکته اول: همیشه با خودمان برآورد کنیم که سود و منفعت ما در چیست؟ چقدر امتیاز بگیرم رضایت خواهم داشت.

اگر این منفعت را برای خودمان مشخص کنیم و پس مذاکره به آن برسیم، دیگر نیاز نیست مدام مشغول به این موضوع باشیم که آیا سرما کلاه رفته یا نه، نیاز نیست مدام سرچ کنیم که آیا میشد تخفیف بیشتری گرفت یا اینکه میشد با رقم بیشتری فروخت یا خیر.

مذاکره کننده حرفه ای زمانی که به دستاوردهای مورد نظر خودش می رسد دیگر وارد بازی بیهوده نگرانی در ذهنش نمی شود.

به عنوان مثال فردی که قرارداد نمایندگی را بسته، می داند که با همین ۳% سهمی که دریافت می کند، درآمد خوبی دارد و از این درآمد راضی است، اما مدام ناراحت است که نکند، این شرکت در شهر دیگری، به نماینده دیگری درصد بیشتری بدهد.

 

نکته دوم: قبل از هر مذاکره ای به عرف و قوانین آن حوزه آگاهی کامل داشته باشید. می توانید با جستجو و کسب اطلاعات کامل بر سر میز مذاکره بروید. با اینکار اطلاعات شما کامل است و براساس اطلاعات مذاکره می کنید و دیگر این مشکل را ندارید که آیا امتیازهایی که در مذاکره بدست آورده اید کم بوده یا خیر.

 

این دو نکته به شما کمک می کند پس از مذاکره آرامش بیشتری داشته باشید

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

بستن