اصول و فنون مذاکرهفن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثرکسب و کار

۳ دلیل برای اهمیت یادداشت برداری در مذاکره تلفنی

در مطالب قبلی در خصوص علت یادگیری مهارت های مذاکره تلفنی نکاتی را برای شما نوشتم، در این مطلب در خصوص علت مهم بودن

یادداشت برداری در هنگام مذاکره تلفنی نکاتی را می نویسم

وجود کاغذ و قلم در کنار تلفن یک امر ضروری است، خیلی از اساتید می گویند تا زمانی که کاغذ و قلم در کنارتان نیست نباید گوشی تلفن را بردارید.  کاغذ یادداشت چند مزیت برای ما دارد:

      1.  نام فرد و شرکتی که با آنها مشغول صحبت هستیم را فراموش نمی کنیم،برای خیلی از ما اتفاق افتاده که بافردی مشغول صحبت می شویم و در وسط گفتگو می گوییم " عذر میخوام فرمودید فامیلتون چی بود؟"یا" ببخشید فرمودید از کدام شرکت بودید؟"این دیالوگ ها برای شرکت های حرفه ای نابخشودنی است.مذاکره تلفنی

 

     2.   اطلاعاتی که مشتری یا مخاطب به ما میدهد را یادداشت کرده و فراموش نمی کنیم، این فراموشی در گفتگوهای طولانی زیاد اتفاق می افتد، چرا که در اوایل ممکن است بحث اصلی گفته شود و پس از آن شروع به صحبت های حاشیه ای یا مسائل دیگر می شود، در این مواقع پس از پایان مکالمه با خودمان می گوییم " گفت ساعت چند دوباره زنگ بزنم، ۲ یا ۴ ؟؟" و بسیاری از فراموشی های دیگر که حتی گاهی منجر به دردسر هم می شود مثل کارشناسی که پس از مکالمه تقریبا طولانی با یکی از مشتری های قدیمی فراموش کرده بود که به مدیرش بگوید که آن مشتری منتظر تایید ارسال محصولات هست و این فراموشی برای او دردسر ساز شد.

 

 

     3.   اگر در حین گفتگو نکته ای به ذهنمان رسید بدون اینکه بخواهیم به ذهنمان فشار بیاوریم و آنرا حفظ کنیم ( که البته ذهن هم در این مواقع کاملا یاری می کند و وقتی می خواهیم موضوع را بگوییم ، آنرا فراموش کرده و به مخاطب می گوییم " میخواستم یه چیزی بگم اما یادم نمیاد"  و یا برای جلوگیری از فراموشی موضوع، حرف مخاطب را قطع کنیم و آنرا بگوییم، به سادگی موضوع را بر روی برگه یادداشت می نویسیم تا در زمان مناسب آنرا به مخاطب بگوییم.

فراموش نکنید برای یادداشت برداری باید تندنویسی را هم تمرین کنید یا برای خودتان از مخفف ها استفاده کنید تا از گفته های مشتری جا نمانید.

 

مطلب فوق بخشی از کتاب مهارت های مذاکره تلفنی است که بزودی چاپ می شود.

 

 

امتیاز

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن