فن بیان و سخنرانی و ارتباطات موثرویدئوهای آموزشی

۶ تکنیک کاملاً حرفه ای برای کنترل و جذب مخاطب در سخنرانی

چند وقت  پیش به دعوت یکی از دوستان، یک سخنرانی با عنوان "چگونه استخدام شویم" برای دانشجویان یکی از دانشگاه های دولتی داشتم. این سمینار بصورت رایگان برگزار شد وشرکت در دوره برای همه دانشجوها آزاد بود.

سالن همایش ظرفیت بالایی داشت و تعداد زیادی دانشجو هم برای شرکت در این سمینار آمده بودند. متاسفانه تعدادی از دانشجوها مشغول شیطنت و صحبت کردن با یکدیگر بودند و مدام با تیکه ها و جملاتی که میگفتند، نظم سمینار و جلسه را بهم میریختند و گویی صرفاً برای همین کار به سالن همایش آمده بودند.

کار این دوستان دانشجو به حدی بود که سخنران اول را به شدت عصبی و ناراحت کرد. همین ماجرا برای سخنرانی من هم ادامه داشت، لذا برای ایجاد نظم در سخنرانی از چندین روش استفاده کردم که بالاخره یکی از آنها جواب داد و توانستم در نظم و آرامش بهتری سخنرانی ام را ادامه بدهم.

مشکل ایجاد شده در این سمینار باعث شد، فوراً در روز بعد، این ویدئو را آماده کنم و در آن به چند راهکار برای همراه کردن افرادی که در این مدل سخنرانی ها ایجاد خلل میکنند، اشاره کنم.

جهت دانلود ویدئو بالا اینجــــــا کلید نمایید
 

♦ پیشنهاد میکنم این نوشته را هم مطالعه نمایید: اصول و فنون سخنرانی، فرمول پیکره بندی سخنرانی

خلاصه ای از متن موارد بیان شده در ویدئو بالا:

یکی از مشکلات جدی برای سخنران ها که با اون مواجه هستند، صحبت های افراد در جلسات سخنرانی است و معمولاً این مشکل زمانی به وجود میاد که یک اسپانسر هزینه های سخنرانی را پرداخت کرده و شرکت کننده ها رایگان برای همایش می آیند.

البته این درست است که مخاطب باید توانایی میخکوب کردن مخاطب را داشته باشد اما در این جلسات رایگان، هستند افرادی که صرفاً برای تفریح می آیند و اصلاً هدفشان یادگیری نیست.

در این ویدئو به نکاتی که میتواند در این زمینه کاربرد داشته باشد می پردازیم.

سکوت

شاید تا بحال قدرت سکوت را چشیده باشید، زمانی که در حین سخنرانی، لجظه ای سکوت میکنید، این سکوت تمام فضا را در برمیگیرد. این راهکار بعنوان اولین راهکار می تواند اثرگذار باشد، اما اگر جواب نداد به سراغ راه دوم بروید.

 

ارتباط چشمی با افرادی که صحبت می کنند.

اگر لحظاتی را در حین صحبت ارتباط چشمی مستقیم با افرادی که صحبت میکنند برقرار کنید، به احتمال زیاد این افراد دست از صحبت کشیده و به سخنرانی شما گوش میدهند. البته در این حالت باید به این افراد نزدیک باشید والا نگاه کردن به افرادی که انتهای سالن هستند، فایده ای ندارد.

 

داستان بگویید.

این روش برای دوره های رایگان کاربرد بیشتری دارید، از طریق داستان به آنها بفهمانید که ارزش این مطالب بسیار بالاست. (در ویدئو یک داستان ذکر شده است.)
 

♦ پیشنهاد میکنم این نوشته را هم مطالعه نمایید: آموزش سخنرانی در جمع

 

از اونها بخواهید خودشان را جای شما بگذارند

دوستان مدرس میدانند که زمانی که یک نفر در یک کلاس حرف می زند، حواس مدرس را کاملاً به خود منعطف میکند و این صحبت هرطور که باشد، در دید مدرس هست. این را میتوانید به انها بگویید و حتی از آنها بخواهید چند لحظه بیایند و مقابل جمع صحبت کنند.

 

به آنها بگویید

در این حالت از جمع محترمانه بخواهید که سکوت را رعایت کنند و به دیگرانی که مشغول گوش دادن به مباحث شما هستند، احترام بگذارند.

 

به افرادی که واقعا برای یادگیری آمده اند توضیح بدهید

اگر هیچ کدام از مراحل بالا جواب نداد و تعدادی از افراد سکوت را رعایت نکردند، سمت سخنرانی و صحبتهایتان را به سمت افرادی ببرید که برای یادگیری امده اند و به گفته های شما توجه میکنند.

 

دقت بفرمایید، مراحل قید شده، به ترتیب هست و سعی کنید این موارد را یکی پس از دیگری استفاده کنید نه اینکه از همان ابتدا به افرادی که صحبت می کنند گوشزد کنید.

 

 

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن