اصول و فنون مذاکرهویدئوهای آموزشی

بجای مجادله، بدنبال منافع مذاکره باشیم (انیمیشن)

 

از اصول مهمی که می تواند نقش مهمی در موفقیت و نتیجه مذاکره داشته باشد، تمرکز بر منافع بجای مواضع هست. البته این کار مقداری دشوار است، خیلی از اوقات طرفین مذاکره صحبتی از منافع خودشان نمی کنند و حتی گاهاٌ توجه خاصی به منافع نمی کنیم.

اگر مسیر مذاکره را به سمتی ببریم که منافع مشخص شود براحتی می توان نتیجه مذاکره را به سمت برد برد پیش برد.

انیمیشن زیبای زیر بخوبی این مفهوم را منتقل می کند، زمانی که بجای مجادله برروی منافع تمرکز می کنیم، به احتمال بیشتری در مذاکره به موفقیت دوطرفه دست پیدا می کنیم.

 

 

این موضوع را نباید فراموش کرد که یافتن منافع طرفین مذاکره به سادگی امکان پذیر نیست، (همانطور که در انیمیشن دید، سگ با مشاهده توانست علت اصلی خواسته پرنده را بفهمند)

آنچه در مذاکره به سادگی قابل تشخیص است، مواضع طرفین است، مواضع همان موضوعات و صحبت هایی است که طرفین در گفتگوی با یکدیگر در مورد آن صحبت می کنند.

مذاکره کننده حرفه ای خیلی اوقات با تیزبینی، بررسی، بردن مسیر مذاکره بسمتی که مخاطب حرف از منافع بزند و یا در صورت امکان، بیان منافع خودش، می تواند متوجه منافعی که مخاطب در مذاکره بدنبال آن هست، بشود.

 

امتیاز 0 از 0 رای
برچسب ها

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن