کسب و کار

6 ویژگی و مشخصه رهبری اثرگذار

رهبری حرفه ای و موثر چه ویژگی هایی دارد؟

زمانی که صحبت از رهبری و مدیریت می شود، ویژگی ها و مشخصه های مختلفی از یک رهبر را بیان می کنند. ادوین گیسلی فردی است که در این حوزه مطالعات گسترده ای انجام داده است و بیش از 300 مدیر را از 90 تجارت مختلف در ایالت متحده مورد ارزشیابی قرار داد و 6 مشخصه مهم را برای رهبرانی که کارا و موثر هستند بیان کرد.

در این مطلب این 6 ویژگی را با هم مرور می کنیم

رهبری موثر

1- تلاش برای موفقیت:

همانطور که رهبران بزرگ توقع دارند که کارکنان و مجموعه آنها، رشد کند و تلاش حداکثری برای موفقیت داشته باشند، خود رهبر هم باید تلاش مضاعفی برای موفقیت و پیشرفت خودش داشته باشد. رهبران موثر همواره درصدد بعهده گرفتن مسئولیت و انجام دادن کار جدی و سخت برای موفق شدن هستند و هیچگاه از زیر بار مسئولیت شانه خالی نمی کنند.

 

2- هوش:

ویژگی دیگری که یک رهبر موثر باید داشته باشد این است که بتواند از هوش و قوه تشخصص خودش بدرستی استفاده کند. رهبران حرفه ای افراد باهوشی هستند و می توانند بخوبی از قدرت تفکرشان برای پیشبرد اهداف و همسو کردن تیم استفاده کنند

3- قاطعیت:

یکی از مهمترین خصیصه هایی که یک رهبر و یک مدیر باید داشته باشد، قاطعیت است. این قاطعیت است که به مدیران و رهبران در گرفتن تصمیم های سخت و بدون شک های بیجا کمک می کند. مدیری که نتواند در لحظات بحرانی و سخت تصمیم های درستی بگیرد، نباید انتظار موفقیت چندانی را هم داشته باشد.

4- عزت نفس و اعتماد بنفس :

عزت نفس را معادل دوست داشتن خود می دانند. اداشتن تصور خوب از خود بعنوان فردی توانا و موثر یکی از مهمترین اصولی است که یک رهبر باید بداند. رهبران باید این تصویر خوب را از خودشان داشته باشند تا بتوانند دیگران را بهتر مدیریت کنند. اگر این تصویر وجود نداشته باشد، اعتمادبنفس کافی برای انجام کارهای بزرگ هم وجود نخواهد داشت.

5- ابتکار در کارها:

 کارآفرین بودن و انجام دادن کارها با حداقل نظارت ویژگی دیگر است. اگر یک مدیر میانی هستید، باید بتوانید بدون نظارت، کارتان را بخوبی انجام دهید و اگر مدیر اصلی هستید، کارآفرینی و ارائه راهکارهای زودبازده و حرفه ای، قسمتی از کارشما بعنوان یک رهبر اثرگذار خواهد بود.

6- توانایی نظارت:

یک رهبر حرفه ای باید بتواند بر دیگران اثر مثبتی بگذارد و کارها را از طریق دیگران انجام دهد. یکی از تفاوت های مدیر و رهبر در همین موضوع است،  مدیر بواسطه قدرتی که دارد، دیگران را مجبور به انجام کارها می کند و رهبر به واسطه کاریزمایی که دارد، محیطی را فراهم می کند که کارکنان با شور و اشتیاق کارها را انجام می دهند.

تفاوت های فراوانی بین واژه مدیر و رهبر است که در بند آخر به یکی از مهمترین ها اشاره کردیم، اگر می خواهید یک مدیر حرفه ای و موفق باشید، باید به سمت رهبری کردن تیم و سازمان قدم بردارید. زمانی که بعنوان یک رهبر پذیرفته شوید، کارها سریع تر و بهتر انجام خواهد شد.

 

دوره اصول و فنون مذاکره

امتیاز 5 از 1 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن