اصول و فنون مذاکره

سه نوع قدرت در مذاکره

قدرت در مذاکره
قدرت در مذاکره

قدرت در مذاکره می تواند یکی از عوامل مهم موفقیت و به سرانجام رساندن هر مذاکره ای باشد و فردی که از قدرت مطلوب تری بهره مند است معمولاً نتایج بهتری کسب می کند.

موارد مختلفی می تواند برای شما قدرت ایجاد کند که در این مطلب به سه نوع قدرت در مذاکره اشاره می کنیم:

قدرت با بتنا قوی

اولین موردی که می تواند قدرت در مذکره را بدنبال خودش داشته باشد، بتنا یا بهترین گزینه جایگزین مذاکره (BATNA) است. فردی که بتنای مطلوبی دارد با قدرت بیشتری در جلسه مذاکره حاضر می شود و اصلاً نیازی نیست که تحت فشار طرف مقابل قرار بگیرد. بتنا مناسب یکی از بهترین گزینه های داشتن قدرت در مذاکره است و به شما کمک می کند با اعتماد بنفس و پشتوانه کافی بر سر میز مذاکره حاضر شوید. (جهت آشنایی با آلترناتیو و بتنا، اینجــــــــــــــا کلیک نمایید)

قدرت جایگاه و نقش سازمانی

برخی به خاطر جایگاه و پست های سازمانی که دارند، دارای قدرت هم هستند و این پست سازمانی و عناوینی که با خود دارند به آنها کمک می کند قدرتمندتر باشند.

به عنوان مثال فردی که در جایگاه مدیرکل یک ارگان دولتی است، با قدرت بیشتری مذاکره می کند. همین موضوع برای یک مدیرعامل و هر فردی که پست سازمانی مطلوبی و بالایی داشته باشد، صدق می کند.

این مطلب را از دست ندهید:اصل قدرت در متقاعدسازی (Authority)

قدرت روانی:

قدرت روانی به نگرش فرد و میزان اعتماد به نفس او باز می گردد. برخی آنقدر به خودشان ایمان دارند که بخوبی بر سر میز مذاکره حاضر می شوند و با قدرت صحبت می کنند. شما می توانید با تفکر مثبت و فکر کردن به موقعیت های عالی و فوق العاده ای که داشته اید، احساس قدرت را در خودتان تقویت کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که طبق تحقیقات قدرت واقعی و داشتن قدرت از جنس نقش سازمانی، با قدرت احساسی و روانی، هیچ تفاوتی ندارد و هر دو دسته موفقیتهای مشابهی در مذکره هایشان داشته اند.

امتیاز 5 از 1 رای
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن