اصول و فنون مذاکره

برای چه مذاکره می کنیم؟

 

هدف از مذاکره کردن، رسیدن به خواسته ها است، ما مذاکره می کنیم تا در طی فرایند مذاکره بتوانیم به نتایجی دست پیدا کنیم تا وضعیت مطلوب تری را داشته باشیم.

پس می توان گفت عملاً به دنبال این هستیم تا به خواسته هایمان برسیم و این رسیدن باید برای ما لذت بخش و دوست داشتنی باشد. اما مشکل اصلی که در بسیاری از افراد دیده می شود این است که آنها این موضوع را فراموش می کنند و از رسیدن به خواسته های خودشان خوشحال نمی شوند، بلکه مدام به سود و دست آوردهای مخاطب فکر می کنند.

فردی را تصور کنید که در مذاکره خرید یک خانه توانسته با قیمتی مناسب، آنرا خریداری کند اما مدام به این فکر می کند که فروشنده چرا این خانه را با این قیمت فروخته و یا اینکه چقدر روی این خانه سود کرده است، حال اگر بفهمد فروشنده، دو هفته قبل این خانه را ۲۰ میلیون ارزان تر خریده است، مدام به این سود فروشنده فکر می کند تا اینکه از خرید خودش راضی باشد.

مذاکره

نباید فراموش کرد که مذاکره محل داد و ستد امتیازهاست و هر دو طرف مذاکره هم امتیاز بدست می آورند و هم امتیاز از دست می دهند. هر فردی باید به این موضوع تمرکز کند که چقدر به خواسته های خودش نزدیک شده و چقدر این مذاکره برای او منفعت داشته است.

مذاکره کننده حرفه ای می پذیرد که مخاطب هم باید سود کند و خودش را درگیر مواردی که گیر مخاطب آمده نمی کند. این کار باعث فرسودگی می شود.

حتی برخی پا فراتر گذاشته و این موضوع را تعمیم می دهند، به عنوان مثال همان خریدار خانه مدام به این فکر می کند که این فروشنده در ماه اگر ۱۰ خانه را اینطور معامله کند، ماهانه ۲۰۰ میلیون سود می کند و آن وقت من باید با حقوق بخور و نمیر کارمندی روزگار بگذرونم، این فرد با این تفکرات مدام خودش را فرسوده می کند.

مراقب باشید، مذاکره کننده حرفه ای می داند که مذاکره باید به او کمک کند کسب و کار بهتر و زندگی مطلوب تری داشته باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید

مجتبی شیخ علی

من مجتبی شیخ علی هستم، مشاور، مدرس و نویسنده در زمینه ارتباطات، مذاکره و مدیریت کسب وکار ..//.. زندگی و کسب کار ما سراسر ارتباط و مذاکره است و قرار است در این سایت اصول آن را باهم مرور کنیم ..//..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن